Jaunumi
Par projektu
Aktivitātes
Preses-relīzes
Izpildītāji
Semināri
Publikācijas
Konference 12.09.2012
Kontakti
Tas ir  interesanti

 

 

 

                                        Augi & jūras baktērijas = apgaismojums

  Britu zinātnieki no Kembridžas universitātes ir radījuši koku, kas perspektīvā varētu aizstāt ielu laternas.

TVNET  2011. g. 27. janvārī, 16:04

  

Zinātnieki auga ģenētiskajā kodā ir iestrādājuši struktūras, kas tādās dzīvās radībās kā jāņtārpiņi un jūras baktērijas Vibrio fischeri raisa fluorescentu spīdēšanu. Šādu ģenētisku izmaiņu rezultātā koks sāk spīdēt, un, kas svarīgi, arī spīdēšanas intensitāte ir regulējama, izmantojot jaunākās biotehnoloģijas. Zinātnieki uzskata, ka viņu darba rezultāts nākotnē varētu atrisināt ielu apgaismojuma problēmu, atsaucoties uz aģentūru ITAR-TASS, vēsta Newsru.com.

  Luminiscento baktēriju Vibrio fischeri koloniju attēls, uzņemtais dienas gaismā

   Luminiscento baktēriju Vibrio fischeri koloniju attēls, uzņemtais tumsā.

Vibrio fischeri attēli pieder Piotram Madanecki http://www.farmacja.amg.gda.pl/~pharmbot/staff/pm_en.html

 

2010. gada nogalē tika ziņots, ka Kembridžas universitātes studentiem ir izdevies radīt ģenētiski modificētus jāņtārpiņus un iepriekšminētās jūras baktērijas, kuru organismos luminiscējošo fermentu izstrāde norit ļoti straujā tempā. Vēlāk daļa no genoma, kas atbild par spīdēšanu, tika pārstādīta zarnu nūjiņai. Eksperimentā tika panākts, ka vīna pudeles izmēra baktēriju kolonija radīja pietiekami daudz gaismas lasīšanai. Tāpat var atzīmēt, ka studentiem izdevās iegūt dažādu krāsu luminiscenci.

Galvenā problēma līdz šim bija saistīta ar to, ka luminiscence ir atkarīga no vielas, ko dēvē par luciferīnu, taču tas pēc izspīdēšanas pārvēršas par oksiluciferīnu. Kembridžas zinātniekiem izdevās piemeklēt fermentu, kas organismiem palīdz oksiluciferīnu pārstrādāt, un viņi ir aprēķinājuši, ka kokiem būs nepieciešami vien 0,02% no fotosintēzē iegūtās enerģijas, lai veidotu spēcīgu konkurenci tradicionālajam ielu apgaismojumam.

Nobeigumā var atzīmēt, ka Kembridžas universitātes zinātnieki pagājušā gada nogalē apņēmās radīt egli, kas spīdētu spoži un krāšņi arī bez lampiņu virtenēm.

TVNET  2011. g. 27. janvārī, 16:04